IBC Baseball IBC Baseball
SATURDAY, JUNE 24, 2017
THE OFFICIAL WEBSITE OF IBC BASEBALL
IBC Baseball Hotel List
Teams
Baseball Venues
World Series Information
:: 2016 WS Results



 2016 IBC Baseball World Series

14-15-16 – Under Division

TEAMS

Record

RA

RD

SEED

TBSA Patriots

4-0

9

+26

P1

Indiana Eagles Blue

4-0

16

+19

P2

Carrollwood Gators 2019

3-0-1

4

+13

P3

Carrollwood Gators 2018

3-1

15

+13

P4

Lakeland Legends 16U

3-1

9

+17

P5

Schaumburg Seminoles

2-1-1

16

+8

P6

Brazos Valley Renegades

2-2

11

+8

P7

Dunedin Panthers

2-2

13

+4

P8

Tampa Terror

2-2

21

-7

P9

Bullets Baseball

2-2

 22

-3

P10

Team Oppo 2019

2-2

22

-2

P11

Indiana Eagles Orange

2-2

23

-5

P12

Team Oppo 16U

2-2

25

-1

E1

Kangaroo Court 14U

2-2

28

-11

E2

Suncoast Select Old Hickory

1-2-1

26

-8

E3

North Columbus Elite

1-2-1

27

-11

E4

Suncoast Select Royal

1-2-1

29

-11

E5

Lakeland Legends 14U

1-3

17

-2

E6

East Cobb Dodgers

0-3-1

26

-8

E7

NLCP 15U

0-4

34

-18

E8

Suncoast Select 14U

0-4

45

-27

E9

 
 

Venues

Walter Fuller Complex – St Pete - 7901 30th Ave. North, St Petersburg, FL 33710

Joe DiMaggio Complex - 602 Old Coachman Road, Clearwater, FL 33765

Northeast HS - 5500 16th Street North, St Petersburg, FL 33703 

Tack Fields - 1967 N. Hercules Ave., Clearwater, FL 33763

 

14-15-16 – Under Pool Play

Saturday Pool Play Schedule

#

DAY

TIME

FIELD

S

TEAMS

S

1

SAT

8AM

WF-2

 20

Carrollwood Gators 2019 VS Suncoast Select 14U

1

2

SAT

11AM

JD-2

 3

Bullets Baseball VS Team Oppo 2019

1

 3

SAT

1030AM

WF-2

1

Team Oppo 16U VS Schaumburg Seminoles

6

4

SAT

130PM

JD-2

8

Bullets Baseball VS Suncoast Select Royal

9

5

SAT

1PM

WF-2

10

Schaumburg Seminoles VS Suncoast Select 14U

0

6

SAT

430PM

JD-2

4

Lakeland Legends 16U VS Carrollwood Gators 2018

7

 

SAT

330PM

WF-2

 

OPEN

 

7

SAT

7PM

JD-2

3

Tampa Terror VS Lakeland Legends 14U

1

Sunday Pool Play Schedule

#

DAY

TIME

FIELD

S

TEAMS

S

8

SUN

8AM

WF-2

3

Bullets Baseball VS Indiana Eagles Blue 

8

9

SUN

8AM

WF-5

9

East Cobb Dodgers VS Suncoast Select Old Hickory

9

10

SUN

11AM

JD-2

5

Carrollwood Gators 2019 VS Dunedin Panthers

0

11

SUN

1030AM

WF-2

4

Brazos Valley Renegades 16U VS Bullets Baseball

5

12

SUN

1030AM

WF-5

7

Schaumburg Seminoles VS Indiana Eagles Blue

12

13

SUN

130PM

JD-2

8

Indiana Eagles Orange VS Carrollwood Gators 2018

7

14

SUN

1PM

WF-2

1

East Cobb Dodgers VS North Columbus Elite

3

15

SUN

1PM

WF-5

4

NLCP 15U VS Team Oppo 2019

8

16

 

Rain Out

 

 

 

 

17

SUN

330PM

WF-2

4

North Columbus Elite VS Suncoast Select Royal

4

18

SUN

330PM

WF-5

8

Lakeland Legends 16U VS Suncoast Select Old Hickory

0

19

 

Rain Out

 

 

 

 

Monday Pool Play Schedule

#

DAY

TIME

FIELD

S

TEAMS

S

20

MON

8AM

WF-2

3

North Columbus Elite VS Indiana Eagles Blue

11

21

MON

8AM

WF-3

1

Brazos Valley Renegades 16U VS CW Gators 2018

4

22

MON

8AM

WF-5

2

NLCP 15U VS Dunedin Panthers 

10

23

MON

9AM

JD-2

8

Team Oppo 2019 VS Kangaroo Court Baseball

3

24

MON

1030AM

WF-2

3

NLCP 15U VS Indiana Eagles Blue

4

25

MON

1030AM

WF-3

3

Schaumburg Seminoles VS Carrollwood Gators 2019

3

26

MON

1030AM

WF-5

11

Carrollwood Gators 2018 VS Suncoast Select 14U

2

16 

MON

1130AM

JD-2

1

 Kangaroo Court Baseball VS Lakeland Legends 14U

6

27

MON

1PM

WF-2

10

TBSA Patriots VS Suncoast Select Royal

1

28

MON

1PM

WF-3

7

Lakeland Legends 16U VS Tampa Terror

0

29

MON

230PM

JD-2

1

Carrollwood Gators 2019 VS Lakeland Legends 14U

0

30

MON

330PM

WF-2

4

East Cobb Dodgers VS Indiana Eagles Orange  

8

31

MON

330PM

WF-3

0

Suncoast Select Old Hickory VS TBSA Patriots

8

19

 

 

 

 

 

 

Tuesday Pool Play Schedule

#

DAY

TIME

FIELD

S

TEAMS

S

32

TUES

8AM

WF-2

0

Indiana Eagles Orange VS Dunedin Panthers 

5

33

TUES

8AM

WF-3

4

East Cobb Dodgers VS TBSA Patriots

6

34

TUES

9AM

TF-S

1

Tampa Terror VS Suncoast Select Old Hickory

10 

35

TUES

1030AM

WF-2

14

Brazos Valley Renegades 16U VS Team Oppo 16U

36

TUES

1030AM

WF-3

6

North Columbus Elite VS Kangaroo Court Baseball

11

37

TUES

1030AM

WF-5

12

TBSA Patriots VS Team Oppo 2019

4

38

TUES

1130AM

TF-S

3

Suncoast Select Royal VS Tampa Terror

7

39

TUES

1PM

WF-2

6

Brazos Valley Renegades 16U VS Dunedin Panthers

2

40

TUES

1PM

WF-3

8

NLCP 15U VS Kangaroo Court Baseball 

12

41

TUES

1PM

WF-5

12

Team Oppo 16U VS Lakeland Legends 14U

4

42

TUES

2PM

TF-S

7

Lakeland Legends 16U VS Indiana Eagles Orange 

2

19

TUES

330PM

 WF-3

4

Team Oppo 16U VS Suncoast Select 14U

    1      

Top 12 to the Premier Bracket

Bottom 9 to the Elite Bracket





© 2008 IBC Baseball League. All rights reserved. The IBC Baseball Logo is our trademark. All other trademarks property of respective owners.