IBC Baseball IBC Baseball
SATURDAY, JUNE 24, 2017
THE OFFICIAL WEBSITE OF IBC BASEBALL
IBC Baseball Hotel List
Teams
Baseball Venues
World Series Information
:: 2016 WS Results



2016 IBC Baseball World Series

 17-18 – Under Division 

TEAMS

Record

RA

RD

SEED

TOPS 2017

4-0

1

+24

P1

BLT Hornets

4-0

2

+21

P2

Brazos Valley Renegades 18U

4-0

6

+23

P3

Baseball Heaven

3-1

7

+14

P4

Stance Doctor Oppo Warriors

3-1

12

+6

P5

Lakeland Legends

3-1

15

+21

P6

Carrollwood Gators 18U

3-1

21

 0

P7

Fort Caroline Indians

2-2

9

-3

P8

Team Oppo 18U

2-2

10

+8

P9

Bullets Baseball

2-2

15

+5

P10

Carrollwood Gators 2017

2-2

17

+4

P11

NLCP 18U

2-2

18

+3

P12

Tampa Terror

2-2

21

+3

P13

Team Oppo 2017

2-2

22

-8

P14

Citius Warriors

2-2

23

-4

P15

Schaumburg Seminoles

2-2

25

+4

P16

Brazos Valley Renegades 17U

3-1

25

+10

E1

East Cobb Dodgers

1-3

14

-9

E2

Lakes Area Dodgers

1-3

18

-5

E3

Americal 17U

1-3

23

-10

E4

JOBA Sports

1-3

27

-22

E5

East Cobb Astros Team Atec Orange

0-4

23

-16

E6

Tampa Crush

0-4

28

-19

E7

Team Lutz Baseball

0-4

44

-30

E8

 

Venues

Walter Fuller Complex – St Pete - 7901 30th Ave. North, St Petersburg, FL 33710

Joe DiMaggio Complex - 602 Old Coachman Road, Clearwater, FL 33765

Northeast HS - 5500 16th Street North, St Petersburg, FL 33703 

Tack Fields - 1967 N. Hercules Ave., Clearwater, FL 33763

 

17-18 – Under Pool Play

Saturday Pool Play Schedule

#

DAY

TIME

FIELD

S

TEAMS

S

1

SAT

8AM

WF-1

 3

Bullets Baseball VS Stance Doctor Oppo Warriors

4

2

SAT

8AM

WF-3

 8

TOPS 2017 VS JOBA Sports

0

3

SAT

8AM

WF-4

 1

Citius Warriors VS Team Oppo 18U

6

4

SAT

12PM

JD-1

2

Americal VS Carrollwood Gators 18U

3

5

SAT

1030AM

WF-1

12 

Bullets Baseball VS Team Lutz Baseball

1

6

SAT

1030AM

WF-3

0

JOBA Sports VS Baseball Heaven 

7

7

SAT

1030AM

WF-4

5

TOPS 2017 VS Lakeland Legends

0

8

SAT

230PM

JD-1

8

Americal VS Tampa Crush

6

9

SAT

1PM

WF-1

4

Baseball Heaven VS Team Oppo 18U

1

10

SAT

1PM

WF-3

 

OPEN

 

11

SAT

1PM

WF-4

6

Citius Warriors VS NLCP 18U

4

12

SAT

5PM

JD-1

7

Carrollwood Gators 18U VS Stance Doctor Warriors 

6

13

SAT

330PM

WF-1

7

NLCP 18U VS Team Lutz Baseball

1

14

SAT

330PM

WF-4

1

Team Oppo 2017 VS Lakeland Legends

9

Sunday Pool Play Schedule

#

DAY

TIME

FIELD

S

TEAMS

S

15

SUN

8AM

WE-1

 4

BLT Hornets VS Lakes Area Dodgers

0

16

SUN

8AM

WF-3

 9

Brazos Valley Renegades 18U VS CW Gators 18U

4

17

SUN

8AM

WF-4

 1

Tampa Terror VS TOPS 2017

6

18

SUN

1230PM

JD-1

 1

Baseball Heaven VS Team Oppo 2017

5

19

SUN

1030AM

WF-1

2

BLT Hornets VS East Cobb Dodgers

1

20

SUN

1030AM

WF-3

3

Brazos Valley Renegades 18U VS Team Oppo 18U

1

21

SUN

1030AM

WF-4

10

Tampa Terror VS Team Lutz Baseball

0

22

 

 

 

 

 

 

23

SUN

1PM

WF-1

5

Lakes Area Dodgers VS Americal

2

24

SUN

1PM

WF-3

8

Brazos Valley Renegades 17U VS Bullets Baseball

2

25

SUN

1PM

WF-4

1

Schaumburg Seminoles VS Carrollwood Gators 2017

14

26

 

 

 

 

 

 

27

SUN

330PM

WF-1

6

Bullets Baseball VS East Cobb Dodgers

2

28

SUN

330PM

WF-3

10

Brazos Valley Renegades 17U VS Citius Warriors

0

29

SUN

330PM

WF-4

11

Schaumburg Seminoles VS Tampa Crush

2

30

 

 

 

 

 

 

 

Monday Pool Play Schedule

#

DAY

TIME

FIELD

S

TEAMS

S

31

MON

8AM

WF-1

10

BLT Hornets VS Tampa Terror 

0

32

MON

8AM

WF-4

8

Schaumburg Seminoles VS JOBA Sports

0

33

MON

9AM

TF-W

3

East Cobb Astros Team Atec Orange VS Citius Warriors

7

35

MON

1030AM

WF-4

8

Brazos Valley Renegades 18U VS Tampa Crush

0

30

MON

1030AM

TF-E

7

NLCP 18U VS

0

36

MON

1130AM

JD-1

4

Lakes Area Dodgers VS Carrollwood Gators 18U

7

37

MON

1PM

WF-1

5

Fort Caroline Indians VS East Cobb Dodgers

0

38

MON

1PM

WF-4

13

Brazos Valley Renegades 17U VS Carrollwood Gators 2017

5

26

 

 

 

 

 

 

34

MON

330PM

WF-4

0

Fort Caroline Indians VS Stance Doctor Oppo Warriors

 3

40

MON

330PM

WF-1

2

NLCP 18U VS Team Oppo 18U

11

Tuesday Pool Play Schedule

#

DAY

TIME

FIELD

 s

TEAMS

 s

41

TUES

8AM

WF-1

15

Brazos Valley Renegades 18U VS Team Lutz Baseball

1

42

TUES

8AM

WF-4

8

Brazos Valley Renegades 17U VS Lakeland Legends

18

43

TUES

8AM

WF-5

9

Baseball Heaven VS Americal

1

44

TUES

9AM

TF-N

1

Fort Caroline Indians VS Carrollwood Gators 2017

6

22

TUES

10AM

WF-1

2

EC Astros Team Atec Orange VS Stance Doctor Warriors

5

45

TUES

11AM

WF-1

1

East Cobb Astros Team Atec Orange VS Team Oppo 2017

5

46

TUES

1030AM

WF-4

5

Schaumburg Seminoles VS Tampa Terror

9

30

TUES

1130AM

TF-N

1

Fort Caroline Indians VS Tampa Crush

0

48

TUES

2PM

WF-1

11

BLT Hornets VS Team Oppo 2017

1

49

TUES

1PM

WF-4

4

Lakes Area Dodgers VS JOBA Sports

5

50

TUES

2PM

TF-N

1

Carrollwood Gators 2017 VS East Cobb Dodgers

2

51

TUES

330PM

WF-4

9

Lakeland Legends VS JOBA Sports

1

 26

TUES

330PM

WF-2

0

 East Cobb Astros Team Atec Orange VS TOPS 2017

6

 

Top 16 to the Premier Bracket

Bottom 8 to the Elite Bracket





© 2008 IBC Baseball League. All rights reserved. The IBC Baseball Logo is our trademark. All other trademarks property of respective owners.