IBC Baseball IBC Baseball
WEDNESDAY, SEPTEMBER 03, 2014
THE OFFICIAL WEBSITE OF IBC BASEBALL
IBC Baseball Hotel List
Teams
Baseball Venues
TEAM IBC - National Team
World Series Information



                 2011 IBC Baseball World Series Results

                         13 – Under Division

1. Puerto Rico Raiders

2. Illinois Flames

3. Powerhouse Lobos

4. Tampa Terror Black

5. Central Florida Prospects

6. East Lake Tigers

7. Tampa Terror Black

8. Power Springs Storm

Player Team Award
Kevin Rivera Puerto Rico Raiders MVP
Bryan Melendez Puerto Rico Raiders Offensive Player
Logan Vik Illinois Flames Defensive Player
East Lake Eagles Nate Plumb All Tournament Team
East Lake Tigers Marko Benedettini All Tournament Team
Central Florida Prospects Michael Letteri All Tournament Team
Central Florida Prospects Bryce Blackman All Tournament Team
John Pichman Terror Black All Tournament Team
Clayton Moran Terror Black All Tournament Team
Chris Adams Lobos All Tournament Team
Kyle Rickard Lobos All Tournament Team
Mason Minister Lobos All Tournament Team
Bryan Melendez Puerto Rico Raiders All Tournament Team
Kevin Rivera Puerto Rico Raiders All Tournament Team
Jacob Garcia Puerto Rico Raiders All Tournament Team
Logan Vik Illinois Flames All Tournament Team


                                                               14 – Under Division

1. Hit & Run Baseball

2. Georgia Black Crackers

3. Long Island Spartan X

4. Bullets Baseball Black

5. Tampa Suns

6. Tampa Bandits

7. Texas Propects

8. GRSD Team Red

Team Player Award
Hit & Run Mijon Cummings MVP
Georgia Brandon Bynam Offensive Player
Texas Prospects Blake Maddox All Tournament Team
Tampa Suns Doug Sandberg All Tournament Team
Bullets Black Andrew Mink All Tournament Team
Spartans Billy McLean All Tournament Team
Hit & Run Troy Bacon All Tournament Team
Hit & Run Harry Keslar All Tournament Team
Hit & Run Tyler Hawks All Tournament Team
Georgia Josh Anthony All Tournament Team
Georgia CJ Brown All Tournament Team
Georgia Sam Anthony All Tournament Team
Bryan Melendez Puerto Rico Raiders All Tournament Team
Kevin Rivera Puerto Rico Raiders All Tournament Team
Jacob Garcia Puerto Rico Raiders All Tournament Team
Logan Vik Illinois Flames All Tournament Team

 

                           16 – Under Division

1. GRSD International

2. Florida Future

3. South Florida Clippers Red

4. Cincinnati Mavicks-Bulldogs-Rawlings

5. Tampa Suns

6. Indiana Eagles 16's

7. Hard Knox Baseball

8. St Pete Stars

Team Player Award
GRSD- International Abraham Tavarez MVP
Florida Futures Pavin Smith Offensive Player
GRSD- International Alberti Chavez Defensive Player
GRSD- International Abraham Tavarez All Tournament Team
GRSD- International Alberti Chavez All Tournament Team
Cincinnati MBR Austin Walker All Tournament Team
St Pete Stars Davis Chapman All Tournament Team
Cincinnati MBR Jake Huber All Tournament Team
Indiana Eagles Jake Lane All Tournament Team
South Florida Clippers Red Johnny Carpenter All Tournament Team
Florida Futures Kevin Frye All Tournament Team
Florida Futures Lance Frye All Tournament Team
GRSD- International Louis Vasquez All Tournament Team
South Florida Clippers Red Michael Cusenzo All Tournament Team
Tampa Suns Ozzie Pacheco All Tournament Team
Florida Futures Pavin Smith All Tournament Team
South Florida Clippers Red Raige Hasko All Tournament Team
Hard Knox Sean Wight All Tournament Team

 

                          18 – Under Elite Division

1. Texas Prospects

2. Montgemony Rays

3. Team Sportsworx

4. BH Angels Gold

5. Seminole BB Club

6. Indiana Eagles 18's

7. New Jeresy Devils

8. Bulls Baseball

Team Player Award
Texas Prospects Greg Milhorn MVP
Texas Prospects Caleb Adams Offensive Player
Montgomery Rays Dalton Kelly Defensive Player
Team Sportworx Adrian Chacon All Tournament Team
Team Sportworx Adrian Gonzalez All Tournament Team
Team Sportworx Andreas Leal All Tournament Team
Bulls Baseball Anthony Bariso All Tournament Team
Indiana Eagles Austin Early All Tournament Team
Texas Prospects Blaise Warrick All Tournament Team
Montgomery Rays Blake Floyd All Tournament Team
Montgomery Rays Dylan Tomlin All Tournament Team
Texas Prospects James Lacy All Tournament Team
Miami Muckdogs Juan Morales All Tournament Team
Texas Prospects Lucas Quary All Tournament Team
Texas Prospects Matt Durst All Tournament Team
Seminole BB Club Scotty Schlapinski All Tournament Team
Baseball Haven Angels Gold Spencer Andrews All Tournament Team
Baseball Haven Angels Gold Spencer Moore All Tournament Team
New Jersey Devils Steve Alicea All Tournament Team
Montgomery Rays Trip Whatley All Tournament Team
Montgomery Rays Zack Mayhem All Tournament Team

 

                      18 – Under Select Division

1. Brevard Bombsquard

2. Hard Knox Baseball

3. GRSD - Polk County

4. Celtics Baseball

5. St Pete Lions

6. GRSD - Pinellas County

7. Pasco Baseball

8. GRSD - Florida

Team Player Award
Brevard Bombsquad Mike Boulet MVP
Brevard Bombsquad Mike Stine Offensive Player
Hard Knox Max Hoeffer Defensive Player
GRSD-Florida Brendan Mannion All Tournament Team
Celtics BB Cody Sexton All Tournament Team
St Pete Lions Dalton Hughes All Tournament Team
Brevard Bombsquad Jackson McDonald All Tournament Team
Hard Knox Jamison Hemmings All Tournament Team
GRSD-Polk Jose Olivero All Tournament Team
Pasco BB Malik Johns All Tournament Team
Hard Knox Mark Garton All Tournament Team
Hard Knox Mark Goldsmith All Tournament Team
Brevard Bombsquad Mike Boulet All Tournament Team
Brevard Bombsquad Mike Stine All Tournament Team
Celtics BB Roc Reorda All Tournament Team
GRSD-Polk Trevor Moots All Tournament Team
GRSD-Polk Trevor Watson All Tournament Team
GRSD- Pinellas Vincent Stern All Tournament Team
 

 





© 2008 IBC Baseball League. All rights reserved. The IBC Baseball Logo is our trademark. All other trademarks property of respective owners.