IBC Baseball IBC Baseball
SUNDAY, DECEMBER 04, 2016
THE OFFICIAL WEBSITE OF IBC BASEBALL
IBC Baseball Hotel List
Teams
Baseball Venues
World Series Information



IBC BASEBALL

 2004

WORLD SERIES

 RESULTS

 

10-UNDER DIVISION

1.      TAMPA CANNONS - FL

2.      FRIENDSWOOD MUSTANGS - TX

3.      PALM BEACH GARDENS REDS – FL

4.      KOTCHMAN BASEBALL – FL

5.      KNOXVILLE YARDDOGS – TN

6.      CHATTANOGA TITANS – TN

7.      PLANT CITY PLANTERS – FL

8.      REGGIE WILLIAMS BASEBALL – FL

9.      POWDER SPRINGS INDIANS – GA

10.     HENRY CO. TIGERS – GA

 

ALL – TOURNAMENT TEAM

LANCE McCULLERS-TAMPA CANNONS  -   MVP

DREW MADHE-TAMPA CANNONS          -     OFF PLAYER

TYLER DEMENT-FRIENDSWOOD MUSTANGS – DEF PLAYER

VICENT LETO-TAMPA CANNONS

KENT TAYLOR-TAMPA CANNONS

DERICK MARTIN-TAMPA CANNONS

LANCE Mc COKERS-TAMPA CANNONS

CONNOR  O'BRIEN-TAMPA CANNONS

WILL HIBBS-FRIENDSWOOD MUSTANGS

GUNNER HOLLE-FRIENDSWOOD MUSTANGS

JONATHAN WHITE-FRIENDSWOOD MUSTANGS

RUDY DE HOYOS-FRIENDSWOOD MUSTANGS

BOBBIE  PUYOL-PGB REDS

TAYLOR HUMAN-PBG REDS

JOSH TOWNSEND-KOTCHMAN BASEBALL

CHRIS RAHEA-KOTCHMAN BASEBALL

TITAN-TEAM

YARDDOGS-TEAM

 

11-UNDER DIVISION

  1. MIAMI CURVE - FL
  2. GA MUSTANGS – GA
  3. REGGIUE WILLIAMS BASEBALL – FL
  4. JACKSONVILLE REBELS – FL
  5. AL OUTLAWS – AL
  6. CHEROKEE REDS – GA
  7. HOUSTON TITANS – TX
  8. SAN ANTONIO SIDEWINDERS – TX
  9. KNOXVILLE THUNDER GOLD – TN
  10. BARTOW BULLDOGS – GA

 ALL TOURNAMENT TEAM

SPENCER THOMAS – MIAMI CURVE   -  MVP

ALEX DIAZ – MIAMI CURVE  - OFF PLAYER

DANNY PEREZ  - MIAMI CURVE – DEF PLAYER

BRYAN BLAIR – MIAMI CURVE

JERROD MEDEROS – MIAMI CURVE

KEVIN RODRIQUEZ – MIAMI CURVE

G C MIRABAL – MIAMI CURVE

MIKE BENETIZ – MIAMI CURVE

GA MUSTANGS – TEAM

REGGIE WILLIAMS BASEBALL – TEAM

JAXSONVILLE REBELS – TEAM

WILLIAM FRIDLENDER – CHEROKEE REDS

 

12-UNDER DIVISION

  1. TAMPA BLADES - FL
  2. GLORY BASEBALL – FL
  3. CAHABA MUDCATS – AL
  4. WILL PARK KNIGHTS – GA
  5. TAMPA STIX – FL
  6. TAMPA RENEGADES – FL
  7. HAMMER BASEBALL – FL
  8. TEXAS COUGARS – TX
  9. KNOXVILLE IMPACT – TN
  10. HENDERSONVILLE LIGHTNING – TN

 ALL  TOURNAMENT TEAM

TAMPA BLADE GAVE TO GLORY BASEBALL - MVP

BRANDON PADGETT - OFF PLAYER

HUNTER LIVENGOOD - DEF PLAYER

 

MIKE REED - GLORY BASEBALL

 

LYLE WILFONG - GLORY BASEBALL

 

BROCK WALTER - GLORY BASEBALL

 

TAMPA BLADES –  TEAM

 

BRADLEY PAULSON - CAHABA MUDCATS

 

AUSTIN FREEMAN - CAHABA MUDCATS

WILL PARK KNIGHT – TEAM

TAMPA STIX – TEAM

JONATHAN RILEY – TX COUGARS

 

13 – UNDER DIVISION

1.      WELLINGTON WARRIORS - FL

2.      SAN ANTONIO WILDCATS - TX

3.      SHILOH GRIZZLIES - GA

4.      MIAMI RAIDERS - FL

5.      HOUSTON INDIANS - TX

6.      TEAM MEMPHIS - TN

7.      CHEROKEE REDS - GA

8.      HOUSTON HEAT - TX

9.      CAIFORNIA DREAM TEAM – CA

10.  ROSWELL STAMPEDE – GA

 ALL TOURNAMENT TEAM

 BRANDON KING – WELLINGTON WARRIORS – MVP

BRIAN FLYNN – WELLINGTON WARRIORS – OFF PLAYER

DERRICK WALLS – SAN ANTONIO WILDCATS – DEF PLAYER

BRYAN ADAMETZ – WELLINGTON WARRIORS

PAUL CARIGNAN – WELLINGTON WARRIORS

NICK FERRARES – WELLINGTON WARRIORS

JONATHAN BOSTLEY – WELLINGTON WARRIORS

JOHN PISER – WELLINGTON WARRIORS

TYLER OGLE – SAN ANTONIO WILDCATS

CORDON OAKES – SAN ANTONIO WILDCATS

ROGER ZAMARRIPA – SAN ANTONIO WILDCATS

JEREMY WILLIAMS  - SHILOH GRIZZLES

JARRETT RIVERA – SHILOH GRIZZLES

BLAKE HOLTZMAN – MIAMI RAIDERS

RITCHIE GONZALEZ – MIAMI RAIDERS

TEAM MEMPHIS – BLAKE DYAS

HOUSTON INDIANS – TEAM 

14 – UNDER  DIVISION

  1. WEST FLORIDA YOUNG GUNS – FL
  2. TBSA LOBO’S - TX
  3. SAN ANTONIO GIANTS - TX
  4. KNOXVILLE YARDDOGS - TN
  5. SOUTH GA VOLCANES – GA
  6. SARASOTA RAPTORS - FL
  7. EASTSIDE RAIDERS – GA
  8. TENN COPPERHEADS – TN
  9. GA BRONCOS – GA
  10. GA TIGERS – GA 

ALL - TOURNAMENT TEAM

VINES  LALLY- WEST FL YOUNGS - MVP

JAMISON SWEET-WESTFL YOUNG GUNS - OFF PLAYER 

JOHN ZALE – TBSA LOBO’S - DEF PLAYER

JACOB ROGERS-WEST FL YOUNG GUNS

RYAN GARDER- WEST FL YOUNG GUNS

RYAN SYNDER - WEST FLYOUNG GUNS

JAMISON SWEET- WEST FL YOUNG GUNS

RYAN FLOWLERS- TBSA LOBO'S

JOSH JOHNS - TBSA LOBO'S

JONATHAN PEREZ - TBSA LOBO'S

ORY KALENKOSKY - TBSA LOBO'S

TY MARRON - SAN ATONIO GIANTS

J P RAMIREZ - -SAN ANTONIO GIANTS

NICK SHERROD - YARDDOGS

BRANDLEY PACE- YARDDDOGS

BEN BURGUESS - TENN COPPERHEADS

RYAN VOILES - EASTSIDE RAIDERS

16 – UNDER DIVISION

      

  1. EAST BAY REDS - CA
  2. VIRGINIA BARNSTORMERS – VA
  3. COASTAL THUNDER – FL
  4. LA WRATH – LA
  5. BALLPARK BOMBER – NY
  6. NEW ORLEANS SPICE – LA
  7. EAST COBB TIGERS – GA
  8. VIRGINIA OUTLAWS – VA
  9. TRI STATE ARSENAL BLUE – NJ
  10. WESTSIDE WIZARDS – OH    

 

ALL TOURNAMENT TEAM

 

MATT LANGSETH - EAST BAY REDS - MVP

 

MIKE TAYLOR - EAST BAY REDS – OFF PLAYER

 

JOSH TREJO - EAST BAY REDS

 

BRIAN ROSS - EAST BAY REDS

 

JOHN MCNUTTY - EAST BAY REDS

 

CHRIS HYLAND - EAST BAY REDS

 

BRADY HESS - EAST BAY REDS

 

BARNSTORMERS - TEAM

 

LA WRATH - TEAM

 

N O SPICE - TEAM

 

COASTAL  THUNDER – TEAM

 

18 – UNDER DIVISION

 

  1. EASTBAY REDS - CA
  2. K C HORNETS – MO
  3. FROZEN ROPE – MD
  4. BASEBALL FACTORY – CA
  5. RIPTIDE BASEBALL – WA
  6. BASEBALL FACTROY – MD
  7. LISLE LONGSHOTS – IL
  8. JACK CITY WHITE – GA
  9. NEXT LEVEL BASEBALL – TX
  10. CLEARWATER HS – FL

ALL TOURNAMENT TEAM

 

NICK RUNSTADLER - EAST BAY REDS - MVP

 

ANDREW WHITEHOUSE - EAST BAY REDS – OFF PLAYER

 

LINDS PRESTIA - K C HORNETS – DEF PLAYER

 

JASON FRANCIS - EAST BAY REDS

ANDREW MAGARIO - EAST BAY REDS

ADAM REEVES - EAST BAY REDS

DOMINGO RODRIQUEZ - EAST BAY REDS

J C DEPERIO - EAST BAY REDS

ADAM LEWIS - EAST BAY REDS

PARKER AMOS - K C HORNETS

TREVOR HANNER - K C HORNETS

JAKE MAUREN - K C HORNETS

ZACK HASTY - K C HORNETS

J P DEBROWSKI - FROZEN ROPES

DAN SCHILLINGBERH - FROZEN ROPES

B F NORTH - TEAM

B F EAST - TEAM

RIPTIDE  - TEAM

LISLE LONGSHOTS - TEAM

JACK CITY WHITE - TEAM

 

 





© 2008 IBC Baseball League. All rights reserved. The IBC Baseball Logo is our trademark. All other trademarks property of respective owners.